מבחנים פסיכוטכניים, מבחנים גרפולוגיים, מבדקי אמינות וחיות אחרות (חלק ג')

מבחנים פסיכוטכניים, מבחנים גרפולוגיים, מבדקי אמינות וחיות אחרות (חלק ג') (הגדל)

"מה המעסיק רוצה" - כתבה 3 מתוך 3:

  1. מבחנים פסיכוטכניים, מבחנים גרפולוגיים, מבדקי אמינות וחיות אחרות (חלק ג')

אם אתם קוראים את הכתבה הבאה סימן שהתקדמתם ו(על פי רוב) עברתם את שלבי המיון הראשוניים שבדרך כלל כוללים מרכז הערכה ו/או ראיון אישי. בשתי הכתבות הקודמות בסדרה נגענו במיונים הנפוצים ביותר וניסינו להסביר – מה לעזאזל המעסיק רוצה ממני? ניסינו לתת, בכמה שורות כל פעם, טיפים קונקרטיים לעבור את תהליכי המיון הראשוניים: סינון קורות החיים, ראיון אישי ומרכז הערכה.

 

בכתבה הנוכחית ננתח ונסביר מה בוחנים המעסיקים בתהליכי מיון מתקדמים יותר: מבחני אמינות, גרפולוגיה ומבחנים פסיכוטכניים. כפי שאמרנו, בדרך כלל אלה תהליכי מיון של 'השלב השני'; זאת אומרת, המעסיק כבר הביע נכונות לקבל את העובד, אבל הוא עדיין צריך לאשש נקודה כזו או אחרת. ועם זאת, תהליכי המיון שנציג בכתבה הזו הם מעט יותר "טריקיים"; הם חורגים מהנוהל המקובל והנבחן לא יודע בדיוק מה המעסיק מחפש. ובכל זאת, ישנם כמה כללים לתהליכים אלה.

 

מבחנים גרפולוגיים

 

קבוצה של מבחנים המתייחסת לצורת ההתבטאות של המועמד בכתב יד. גרפולוגיה היא תורה החוקרת את כתב היד ומבחנים גרפולוגיים יוצאים מתוך נקודת ההנחה שניתן להעריך את הנבחן על ידי ניתוח כתב ידו. כעקרון מדובר בשיטת מיון שכמעט ואינה מקובלת בארץ ומעט מעסיקים מבקשים ממועמדים לערוך מבדקי כתב יד ובכל זאת, למקרה שתתקלו בסוג מיון כזה (חוק מרפי) הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להבין מה המעסיק רוצה ממך:

  • המעסיק מחפש סדר בכתב היד – ולכן, בדוק את כלי הכתיבה טוב טוב לפני שאתם מתחילים. עדיף לכתוב בעט כדורי ולא פיילוט או עט, זה "בטוח" יותר.
  • המעסיק מחפש לגלות מי אתם – ולכן, אל תכתבו בלשון מליצית אלא כתבו כפי שאתם רגילים לכתוב. בנוסף, עם המעסיק נתן לכם משימת כתיבה חופשית כתבו על משהו מוכר, שיהיה לכם קל לכתוב, ואל תנסו להרשים את המעסיק ולהמציא סיפור מעניין תוך כדי תנועה.
  • המעסיק מחפש יציבות ועקביות – ולכן, השקיעו במידה שווה לאורך כל הקטע הכתוב; אל תחפפו בסוף כי שנים לא כתבתם בכתב יד.
  • ובעיקר היו רגועים, ואל תנסו לנתח את זה יותר מדי, כי לא כ"כ יעזור...

 

מבחני אמינות (veritas)

 

תהליך מיון שהתווסף רק בשנים האחרונות בעקבות ריבוי המקרים של "עבריינות תעסוקתית". עבריינות תעסוקתית היא מושג כולל של עבירות תעסוקתיות; מעבירות קלות (איחורים), בינוניות (גניבות קטנות של ציוד משרדי) ועד לעבירות פליליות של ממש הכוללות שוחד ומרמה. מבחני אמינות יכולים להיות ממוחשבים (בד"כ סדרה של 40 +- שאלות אמריקאיות) או ראיון אישי עם קצין-בטיחות.

 

מה המעסיק רוצה ממני? באמצעות מבחני האמינות המעסיק מבקש לבדוק את מידת האמינות של המועמד. ולכן, כל מה שצריך להיות זה כנה. נשמע פשוט, לא? אז זהו שלא. הנחת המוצא שלנו בתהליך חיפוש עבודה היא שאנחנו צריכים להרשים את המעסיק. אולם, במבחני אמינות אין צורך להרשים את המעסיק, אלא פשוט להיות עקבי; מאד פשוט לא לנפח סיפורים ולא לצאת יותר נקי מהאפיפיור. לדוגמא, אם ישאלו אתכם האם אי-פעם שתיתם אלכוהול אל תגידו לא, זה פשוט לא הגיוני.

 

והנה שני טיפים קונקרטיים כיצד יש להתנהג במבחני אמינות:

  1. אל תחזרו אחורה! אל תשנו את דעותיכם, היו כנים עם עצמכם בפעם הראשונה. חזרה אחורה לשנות תשובה שנתתם מעידה על כך ששיקרתם בפעם הראשונה והמשכתם לשקר.
  2. אל תציגו מצג שווא, היו עצמכם. מבחני אמינות מורכבים משאלות שחוזרות על עצמן בשינויים קטנטנים, ואתם לא תצליחו לעקוב אחרי תשובותיכם אם תתחילו להפליג בדמיונכם ולהמציא תשובות.

 

מבחנים פסיכוטכניים

 

סדרה של מבחנים הבודקים את הכישורים הקוגניטיביים והחשיבתיים של המועמד; או במילים פשוטות, עד כמה המועמד חכם. למעשה, מדובר במבחני צורות, סדרות חשבוניות, שאלות מתמטיות סגורות. על פי רוב, מעסיקים מקציבים למועמדים זמן מוגבל, מה שתורם למידה לא מבוטלת של לחץ. רבים מאיתנו כבר עברו בשלב מסוים, כזה או אחר, מבחנים פסיכוטכניים – בצו ראשון, פסיכומטרי, במסגרת מבחני הדסה או כתרגילי פיתוח חשיבה. בניגוד לרוב תהליכי המיון, מבחנים פסיכוטכניים הם ישירים ואין תורה נסתרת מאחוריהם, ככל שהציון שלך במבחן יהיה גבוה יותר כך יגדלו סיכוייך לקבל את המשרה הנחשקת.

 

ובכל זאת, איך ניתן להתכונן למבחנים פסיכוטכניים? בצורה הישנה והטובה – תרגול, תרגול, תרגול. בשלב הראשון פתחו את ספרי הפסיכומטרי הישנים שלכם ותשתפשפו טיפה בפרק המתמטי. נסו להיזכר בהיגיון הנסתר מאחורי סדרת המספרים הראשוניים, או מדוע העיגול עם הריבוע הוא היוצא דופן. לאחר שתתאמנו קצת על ספר הפסיכומטרי הישן תעברו לקרוא עוד על מבחנים פסיכוטכניים. עד אז המכה תהיה רכה יותר.

 

והנה כמה אתרים טובים לתרגול:

בשלושת הכתבות האחרונות ניסינו לשפוך אור על תהליכי המיון המקובלים היום במשק ולהציע הסבר קצרצר מה המעסיק רוצה מכם. לכל תהליך מיון צירפנו כמה טיפים. אנו מקווים שהכתבות עזרו לכם בדרככם למצוא עבודה.

אנו מזמינים אתכם לקרוא עוד מאמרים מקצועיים על חיפוש עבודה באתר שלנו.

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חבר צומחת רוצה להצטרף ?

חיפוש עבודה

אזורים
מקצוע
היקף משרה
דלג על Banners
Banners
חבר מביא חבר
עבור לתוכן העמוד