4 צעדים ראשונים בחיפוש עבודה

25/12/2013
צעדים ראשונים בחיפוש עבודה

לא בכדי אנו שומעים את המשפט "תהליך מציאת עבודה הינו עבודה בפני עצמה". בכל זאת מרבית מחפשי העבודה אינם משכילים לעשות את העבודה הקריטית ביותר, ביצוע הכנה עצמית מקדימה. בין אם אתם מחפשים משרה התחלתית ובין אם אתם כבר בעלי ניסיון עשיר, קיימים שלבים קריטיים ופשוטים אותם מומלץ לבצע לפני שקופצים למים.

 

בדיוק כמו הכנת מתכון כל שתדרשו לעשות הוא ראשית, להצטייד במצרכים; מקום שקט (חדר,משרד בית קפה), דף ועט. שנית- לעקוב אחר הוראות "ההכנה".


שלב 1 - שאלות, שאלות, שאלות.

אין משהו גרוע יותר מאשר להיות אובד עצות באמצע ראיון למשרה נחשקת, כאשר אתה נשאל "מה הציפיות שכר שלך?".כדי להימנע ממצבים מביכים ובעיקר כדי לייעל את תהליך החיפוש עצמו, שאל את עצמך מספר שאלות חשובות. ערוך לעצמך רשימת תשובות.
  • האם חשוב לך לצבור ניסיון התחלתי בתחום מסוים?

  • האם מטרתך העיקרית היא לחסוך כסף?

  • באיזו סביבת עבודה תרצה לעבוד?

  • אילו אילוצים מגבילים אותך מבחינת שעות?

  • האם אתה פנוי למשרה מלאה ולשעות נוספות? האם האם אתה בנוי לעבודה במשמרות או בשעות לא שגרתיות?

  • האם אתה מוכן לשנות את מקום מגוריך?

  • האם אתה מחפש עבודה שתהיה קרובה לבית?

  • עד כמה חשוב לך למצוא ארגון בו תוכל להתקדם?

שלב 2 - תיעדוף

עכשיו כשיש לך רשימה הכוללת את העדפותך, הגיע השלב לדרג מה חשוב לך יותר ומה חשוב לך פחות. ערוך רשימה חדשה, כאשר בראש הרשימה כתוב את ההעדפה המרכזית שלך, עליה אין סיכוי שתתגמש. בסוף הרשימה כתוב את ההעדפה שעליה תוכל גם לוותר.

רצוי מאוד לציין ליד כל רשומה את הערותך. לדוגמא, נניח וכתבתי שחשוב לי להתקדם בארגון ומיקמתי באמצע הרשימה- אציין כהערה שאכן חשוב לי להתקדם בארגון אך יותר חשוב לי יותר לצבור ניסיון, לכן אוכל להתפשר במידה ולא יהיו אופציות קידום בולטות. כמובן שתוכל להחליט שההיפך הוא הנכון עבורך, או ששניהם חשובים לך באותה המידה. זכור שזהו שלב סובייקטיבי ואישי מאוד, לכן אין צורך להתייעץ עם אנשים קרובים אליך ובעלי השפעה על דעותייך.


שלב 3 - משוב חיובי

זה לא סוד שאנו חיים בעולם תחרותי, לכן אין זה מפליא שאנו מייחסים חשיבות רבה לכשלונות שלנו.
סוג חשיבה כזו מוביל פעמים רבות לחוסר ביטחון עצמי ולחוסר מוטיבציה. לפני חיפוש עבודה, חשוב שנדע מהן נקודות החולשה שלנו, אך חשוב לא פחות להיות מודעים גם ליכולותנו ולפתח חשיבה פוזיטיבית. לפי שיטת המשוב החיובי מה שעליך לעשות הוא להיזכר ברגעים בחיים בהם הרגשת סיפוק והצלחה. בדיוק כמו בשלב הראשון, כתוב במשפט את האירוע עצמו. ניתן ואף רצוי לחזור לילדותך ולהיזכר ברגעים שליוו אותך. כעת כשצברת רשימה נחמדה ונזכרת בחוויות וברגעים חיוביים, התמקד בתכונות שעזרו לך להצליח. לדוגמא דבקות במטרה, יחסי אנוש טובים, יכולת שכנוע ואופטימיות. כעת כאתה מודע ומחובר יותר לתכונות אשר גרמו לך להצליח לאורך השנים ולהגיע להישגים, אתה מוכן לשלב הבא!


שלב 4 - קורות חיים- לקרוא בין השורות

 

כעת, לאחר שעברת מיקוד אישי, הגיע הזמן לרענן את קובץ קורות החיים שברשותך או לחלופין לכתוב אחד כזה. כיום, קיימות שבלונות חינמיות ושלל עצות מקצועיות באינטרנט בהן תוכל להיעזר. לפני שתתחיל לכתוב, חשוב לזכור שקורות החיים אינם ספר אוטוביוגרפי, אלא מסמך שיווקי שבסופו של דבר אמור לגרום לקורא אותו לזמן אותך לראיון בחברה. לכן למעסיקים חשוב להסיק מידע "בין השורות" של הקובץ אותו תשלח. יכולות כמו רמת ניסוח, כושר וורבאלי והבחנה בין עיקר וטפל הינן דוגמאות מעטות לכך. המשפט הבא לקוח מקורות חיים אקראיים, חשוב מה היית מסיק ממנו, מעבר ל"פרטים היבשים", אילו היית מעסיק: "בעלת תואר ראשון בהצטיינות יתרה (מצטיינת דיקן),  בתקשורת עם התמחות  בניהול בפקולטה למדעי החברה ע"ש חנה רובינא מאוניברסיטת תל אביב". אמנם המשפט אינפורמטיבי וממצא, אך עם זאת מעט מסורבל ואפילו מעט מתנשא.

לאחר שעברת על כל השלבים, ללא ספק תרגיש שעברת מעין חשבון נפש ו"אתחול" עצמי.

 

כעת הצעדים הבאים הכוללים חיפוש משרות והגשת מועמדות יהיו כמובן הרבה יותר קלים. לפני שתקפוץ למים  מומלץ מאוד לקבל פידבק על קורות החיים עליהם עמלת הרבה.

אם נתקעת באחד השלבים ואתה מרגיש שאינך מצליח, אין צורך להתייאש. קיימות חברות השמה מקצועיות מאוד שישמחו ללוות אותך ולהכווין אותך עד לכשתמצא עבודה.


הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חבר צומחת רוצה להצטרף ?

חיפוש עבודה

אזורים
מקצוע
היקף משרה
דלג על Banners
Banners
חבר מביא חבר
עבור לתוכן העמוד