3 טיפים שיעזרו לכם לעבור את מרכזי הערכה בהצלחה

29/12/2013
מרכזי הערכה

מרכזי הערכה הוא הסיוט של כל מועמד. כל מועמד מעדיף להתקבל לארגון ללא שלב "מרכז הערכה". אז איך לנטרל את הפחד ולצלוח את שלב מרכז הערכה בשלום? הנה כמה טיפים:

  • לאיזה תפקיד מועמדים ולאיזה סוג של ארגון.
  • מה כולל מרכז הערכה.
  • תוצאות האבחון

1 - התפקיד אליו מועמדים וסוג הארגון.

בניית מרכז הערכה מותנה בתפקיד אליו מועמדים. לכל תפקיד נדרשות יכולות אחרות וכל ארגון מעוניין לבחון יכולות מעט שונות המתאימות לו. כך למשל: אם מדובר בתפקיד ניהולי, תפקיד שנדרשת בו עבודת צוות, או שזהו תפקיד הדורש עבודה יחידנית. גם גודל הארגון אליו מעוניינים להתקבל חשוב. בארגון קטן כל עובד שמצטרף אליו הוא משמעותי ואילו בארגון גדול נדרשת מסגרתיות ויכולת לעבוד מול ממשקים רבים. לכל סוג של תפקיד וארגון ינתנו מבחנים מעט שונים ותהליך הגיוס יכול להיות שונה. לדוגמה: לתפקיד ניהולי ידרשו גם דינמיקה קבוצתית על מנת לראות איך המועמד יודע להוביל צוות, איך הוא מתייחס לאנשים שמתחתיו ואיזו גישה ניהולית יש לו. בעוד שלתפקיד יחידני ללא צורך בעבודת צוות רבה ידרשו לראות יכולות מספריות ואישיותיות בלבד. בכל מקרה לפני זימון למרכז הערכה כדאי לשאול תמיד כמה זמן לשריין ומה המרכז כולל וכך תדעו להעריך מה צפוי לכם.

המלצה: דע את התפקיד והארגון אליו אתה ניגש.


2 - מה כולל מרכז הערכה?

מרכז הערכה הוא שם כולל  ליום מיונים מסוגים שונים: מבחני אישיות, מבחני ידע (לרוב ממוחשבים), שיחה עם פסיכולוג תעסוקתי ודינמיקה קבוצתית. ישנם מקומות עבודה הבוחרים לבחון את המועמד רק בחלק מהשלבים (למשל רק דינמיקה קבוצתית ומבחני אמינות ממוחשבים או רק מבחני אישות ושיחה עם פסיכולוג). בחלק מהחברות שלב הדינמיקה הקבוצתית הוא השלב הראשון שעל פיו מנפים את המועמדים ואלה שעוברים אותו ממשיכים לשלב הבא.

 

מבחני האישיות עצמם עובדים על "טכניקה השלכתית". זוהי שיטה בפסיכולוגיה שחושפת את האדם לגירויים עמומים. התגובות לאותם גירויים מביאה לידי ביטוי את עולמו הפנימי של האדם. זו הסיבה שרוב המבחנים יכתבו בגוף שני או שלישי אך בעצם המועמד כותב על עולמו הפנימי.

לדוגמה: השלם את המשפט: "ילד טוב הוא" – כמובן שהילד הוא המועמד הנבחן.

 

מבחני הידעהם לרוב על זמן. קשה מאד לסיים את כל המבחן (לא משנה מאיזה סוג הוא) כיוון שתמיד יהיו יותר תרגילים לבצע ממה שאפשר להספיק בזמן הנתון. אם עונים נכון על 50% מכל מקבץ תרגילים– זו רמה ממוצעת. אם עונים נכון על יותר מ-50% מהשאלות – רמה מעל הממוצע.

 

המלצה: היה אתה-משמע התנהג באופן אמיתי ולא כפי שאתה חושב שהבוחנים רוצים שתתנהג.


3 - תוצאות אבחון מרכז הערכה.

תוצאות המרכז והאבחון עבור כל מועמד מועברים ישירות לארגון שאליו מתמודדים. המועמד לא רשאי לדעת או לראות את תוצאות. אחרי תקופה מסויימת המועמד יכול לקנות את האבחון או להשתמש בו לקבלה בארגונים אחרים.

 

דו"ח האבחון כולל את תוצאות מבחני הידע (כל סוג של מבחן: רמה ממוצעת, רמה מתחת לממוצע או רמה מעל הממוצע). בנוסף, מצוין בדו"ח תכונות חזקות ותכונות חלשות של כל מועמד – בהתאם לשאלון האישיות והשיחה עם הפסיכולוג. חשוב לזכור – אין מועמד מושלם. השאלה היא האם הארגון מוכן לקבל את המועמד עם כל הנתונים האלה או לא. יכול להיות שתוצאות האבחון מתאימות לארגון אחד ולא לאחר או לתפקיד מסוים ולא לתפקיד אליו את מתמודדים.

 

המלצה: לקחת את תוצאות האבחון בערבון מוגבל ולא להיפגע באופן אישי.


ועוד כמה טיפים כלליים:

*חשוב להגיע ערניים, לבושים מכובד, ולפנות זמן- לא לקבוע דברים מיד לאחר המבחן כיוון שלפעמים המבחנים מתארכים.

 

*להגיע עם בקבוק שתיה, חטיף מתוק ואולי אף סנדוויץ' (תלוי באורך מרכז הערכה). לא כדאי לבנות על לקנות כיוון שהיציאה מהמקום גוזלת זמן שלא בטוח יאפשר זאת.


שיהיה בהצלחה!!!

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חבר צומחת רוצה להצטרף ?

חיפוש עבודה

אזורים
מקצוע
היקף משרה
דלג על Banners
Banners
חבר מביא חבר
עבור לתוכן העמוד