קשיים בתהליך גיוס עובדים חדשים

4/05/2014
גיוס עובדים חדשים

במקרים רבים גיוס של עובדים חדשים הינו משימה מורכבת ולא פשוטה, זאת מאחר שמדובר בהליך הנשען על גורמים רבים בארגון, וכרוך בהתמודדות עם אתגרים שונים. למעשה, האתגרים מלווים את כל תהליך הגיוס, החל משלב מציאת המועמדים, דרך מעבר על קורות חיים וביצוע ראיונות, ועד לבחירה במועמדים מתאימים. יחד עם זאת, על ידי היכרות מוקדמת של הקשיים העומדים בפני מנהל הגיוס, ניתן להתמודד עימם בהצלחה ואף להימנע מהם.

 

גיוס בלחץ במסגרת זמנים מוגבלת

לעיתים קרובות נדרשים ארגונים להליכי גיוס מהירים המוגבלים בזמן, בשאיפה לספק לחברה עובדים נחוצים וחסרים מהר ככל הניתן. זאת לצד ציפייה להשיג מועמדים איכותיים המתאימים במדויק לדרישות. מצבים אלו מוסיפים אלמנט של לחץ העלול להשפיע על כמות ואיכות המועמדים למשרות. יש להבין כי מדובר במצבים בלתי נמנעים המהווים חלק מההתמודדות של תפקיד מנהל גיוס. יחד עם זאת, התנהלות מאורגנת ויעליה מול חברות השמה מקצועיות יכולה בהחלט לייעל את ההליכים. בנוסף, במקרים רבים עדיף להוריד את סף הצפיות של מנהלי החברה ומנהלי הגיוס, מכיוון שחפיפה מושלמת בין מועמד לדרישות העבודה הינה מצרך נדיר. לכן, יש להגדיר מראש על אילו תחומים מוכן המעסיק להתפשר, כמו גובה השכר, שנות ניסיון או אישיותו של המועמד.

 

מציאת אפיקי גיוס

על מנת למצוא מספיק עובדים חדשים שהינם איכותיים ומתאימים, נדרש בימינו מנהל הגיוס לתכנן ולבנות מערך מקיף של אפיקי גיוס שונים. מדובר באפיקים כדוגמת חברות השמה, מודעות דרושים, שימוש ברשתות חברתיות, וכן גיוס בתוך הארגון ובעזרת חבר מביא חבר. על מנת למשוך ולמצוא מועמדים מתאימים נדרש מנהל הגיוס לכישורי ולאסטרטגיית שיווק, ליכולות ניסוח גבוהות, ולמיומנות באמצעי התקשורת השונים.

 

קושי בהתנהלות מול מנהלי החברה

מנהלי הגיוס משקיעים את מלוא מרצם בגיוס מועמדים, אך כשמגיע הרגע בו מנהלי החברה נדרשים לתרום את חלקם לא אחת מופיע חוסר שיתוף פעולה. מצב זה יכול לנבוע מחוסר בזמן פנוי, מקושי של המנהל להתמודד מול גיוס עובדים חדשים, ומסיבות נוספות. בנוסף לכך, לעיתים קרובות מנהלי חברה מקצועיים אינם מבינים בהליכי גיוס, ולכן הם מציבים הגדרות משרה שאינן מדויקות ואף לא נכונות. כמו כן, מנהלים הבוחנים מועמדים עלולים לפסול אותם משיקולים שאינם נכונים ומקצועיים, ואף ללא הסבר לגישתם. יש לציין כי קידום ענייני גיוס מול ההנהלה דורש לעיתים קרובות יוזמה של מנהל הגיוס, המבוססת על היכרות עם אופיים של המנהלים וגם אסרטיביות רבה.

 

לברור את המוץ מהתבן בראיון העבודה

בעשור השני של שנות האלפיים, בו תחלופת עבודה הינה עניין מקובל, מועמדים רבים כבר פיתחו מיומנות מקצועית בראיונות עבודה. המועמדים מגיעים לראיונות מטופחים ומוכנים, ויודעים להתנהג נכון ולענות היטב על כל השאלות. כתוצאה מכך, לעיתים קרובות קשה לאבחן לזהות את נתוניו האמיתיים של המועמד. מנהל הגיוס מצידו נדרש להגיע חד וממוקד לראיון, עם מלאי של שאלות מקוריות שאינן מן המניין ואינן מוכרות למועמד, ולבחון את תגובתו עד לפרטים הקטנים ביותר. מעבר לכך, יש לאמת מראש את נתוניו של המועמד המופיעים בקורות החיים, וליצור קשר עם ממליצים עבורו.

 

למידע נוסף בנושא:

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חבר צומחת רוצה להצטרף ?

חיפוש עבודה

אזורים
מקצוע
היקף משרה
דלג על Banners
Banners
חבר מביא חבר
עבור לתוכן העמוד