השמת בכירים - על תכונות בינאישיות בעת חיפוש משרה

2/07/2014
השמת בכירים ותכונות בינאישיות כשמחפשים משרה

כאשר אנשים אשר עבדו בעבר בתפקידים בכירים בחברות וארגונים ניגשים אל חברות השמה אשר מתמחות בתחום השמת בכירים, הרי שאותן חברות השמה צריכות לעמוד על טיבו של המועמד על סמך הכרויות קצרה איתו בלבד. הכרות זו מתחילה למעשה עוד לפני הפגישה הפרונטאלית כבר בעת שיחת הטלפון הראשונית.

 

לפיכך, הסיכוי הטוב ביותר שלנו לבלוט כמועמדים למשרות בכירות מעל מועמדים אחרים היא באמצעות הפגנת תכונות בינאישיות גבוהות, והדבר נכון לכל חיפוש משרה בכל תחום שהוא. אין הכוונה כמובן שעלינו לנסות ולנכס לעצמו תכונות שלא קיימות אצלנו מלכתחילה (בדרך כלל נישאל ישירות לפחות פעם אחת על התכונות שאנחנו מייחסים לעצמנו), אלא לעמוד על טיבן של התכונות הקיימות ולהדגיש אותן כחלק מהדיקציה של הדיבור, שפת הגוף וכו'.

 

כיצד נזהה בעצמנו את התכונות המאפיינות אותנו?

 

ישנן מספר שאלות שאותן אנחנו יכולים לשאול את עצמנו על מנת לנסות ולהעריך אם התכונה אותה אנחנו מזהים אצלנו אכן בולטת גם מבחוץ, או שאולי מדובר בהאדרה של תכונה שאיננה דווקא חזקה אצלנו.

 

אחד המבחנים הטובים ביותר הוא לשאול את עצמנו כמה חוויות או סיטואציות מחיי העבודה אנחנו יכולים לייחס לתכונה המדוברת. אם נגלה שהסיפור "נתקע" באמצע או שאנחנו מתקשים לתאר את הסיטואציה בפירוט, ייתכן כי הזיכרון שלנו הוא יותר סלקטיבי מכפי שחשבנו ועלינו להתאמץ יותר. חשוב גם לזכור כי השמת בכירים היא אחת מן הזירות התחרותיות ביותר מכיוון שיש מספר רב של מתמודדים על מספר מצומצם יחסית של משרות אטרקטיביות ולכן חברות ההשמה כבר מיומנות למדי ומזהות בקלות מועמדים אשר מתהדרים בנוצות לא להם – גם אם הדבר נעשה באופן שאיננו לגמרי מודע. למשל, כריזמה אישית היא תכונה מצויינת הנמדדת במבחני השמת עובדים בכירים אך כאשר מקרינים אותה בצורה מופרזת ומעבר לפרופורציה הנכונה, היא לעיתים ליכולה לשחק לרעתנו. לכן המלצתנו היא שתנסו לזהות בעצמכם את התכונות המאפיינות אתכם, והציגו אותן במידה, בזמן ובהקשר המתאימים. הטיב לנסח זאת אלמר ג'. לטרמן: "האישיות שלך יכולה לפתוח דלתות, אבל רק אופי משאיר אותן פתוחות."

 

השמת בכירים ומבחני הערכה

עוד נקודה שאי אפשר להתחמק ממנה היא מרכזי הערכה ומבחני סימולציה. מבחנים אלו נועדו בדרך כלל לבחון את היכולות השונות של המועמד בדרכים לא שגרתיות. מבין המבחנים הפופולאריים ביותר במרכזי ההערכה האלו, אפשר לציין את מבחני האישיות וההתנהגות, אך גם את מבחני הניהול וסימולציה של ראיונות הנערכים על ידי פסיכולוגים. כל אלו נועדו בצורה כזו או אחרת לנסות ולעמוד על טיבו של המועמד בצורה מדוקדקת יותר.

 

בכל אופן, מכיוון שאכן מדובר בסדרה ארוכה ולא פשוטה של מבחנים, בהחלט יש היגיון רב לגשת קודם כל אל קורס הכנה אשר מלמד טכניקות שונות ומפיג את החששות והסיטואציות שעלולות להפתיע גם את המנהלים המנוסים ביותר שכבר עברו אצל חברת השמת בכירים אחת או יותר בחייהם.

 

לא לשכוח את קורות החיים

רוב חברות ההשמה והמעסיקים שעוברים על קורות החיים שלנו מצפים לקבל גם תיאור מילולי של התכונות הכלליות מאפיינות אותנו כדוגמת חריצות, יכולת לימוד, סקרנות וכו'. עם זאת, לפעמיים יש לנו הרגל לרשום רשימה ארוכה של תכונות שיש ביניהן חפיפה מסוימת, כך שהקורא מתקשה להבין איזו תכונה היא הדומיננטית ביותר. מסיבה זו, חשוב להיעזר באיש מקצוע מתחום כוח האדם לשם כתיבת קורות חיים אפקטיביים המתבססים על שיפור קורות החיים הקיימים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חבר צומחת רוצה להצטרף ?

חיפוש עבודה

אזורים
מקצוע
היקף משרה
דלג על Banners
Banners
חבר מביא חבר
עבור לתוכן העמוד