חברות כוח אדם - הגדרה וסוגיות

21/09/2014
Boss-icon, Rion, 21 June, 2011 via Wikimedia Commo

כאשר חושבים של הנושא של חברות כוח אדם יש לעשות הבחנה בין שני סוגי מעסיקים: המעסיק הרשמי, קבל כוח האדם אשר בינו לבין העובד קיימים יחסי עובד-מעביד; המעסיק דה פקטו, שאצלו ועבורו נעשית העבודה והוא מי שמנהל את לוח הזמנים והמשימות של העובד.

 

בעבר פעלו קבלני כוח האדם בעיקר לשם אספקת משרות זמניות וגידול מצבת העובדים בחברה מסוימת לפרקי זמן קצרים ולמשימות ספציפיות. בישראל כיום עדיין פועלים קבלנים אלו להשגת אותן מטרות אך גם כן מהסיבה שבעבור המעסיקים כוח אדם זה מפחית את העלות של עובד במשרה מלאה עם זכויות מלאות.

 

ב- 7.11 בשנת 2011 החלה הסתדרות העובדים הכללית בשביתה מקיפה שמטרתה לצמצם את היקף העסקת עובדי הקבלן ואת עובדיהם של קבלני שירות. כמה חודשים לאחר מכן, המשיכה ההסתדרות בשביתה לאור אי התקדמות בתנאים עם משרד האוצר כאשר המטרה נותרה כשם שהייתה: שיפור תנאי עובדי הקבלן ועובדיהם של קבלני השירות.

 

על מנת למנוע פגיעה בזכויותיהם של עובדי הקבלן, חוקקה הכנסת את "חוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם, התשנ"ו-1996". לפי החוק, עבודה כקבלן כוח אדם מחייבת היתר ממשרד התעשיה והמסחר; רשיון זה מפרט את התנאים לאספקת שירותים של כוח אדם.

 

בחברת השמה, המקרה הוא שונה. חברת השמה רק מהווה מתווך בין החברה לבין המועמד למשרה מסוימת. להבדיל מחברות כוח אדם, כאשר מועמד נקלט למשרה דרך חברת השמה, הוא נחשב עובד מן המניין וזכאי למלוא הזכויות כשאר העובדים בחברה. זאת כמובן, בהתאם להליך הקליטה ומנגנון תגמול השכר הקיים בחברה בה הוא מועסק. מאחר שבחברות השמה גולת הכותרת היא שידוך בין עובדים איכותיים לבין חברות נחשבות, הן לרוב מספקות מספר שירותי ערך מוסף שחברות כוח האדם אינן יכולות לספק.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חבר צומחת רוצה להצטרף ?

חיפוש עבודה

אזורים
מקצוע
היקף משרה
דלג על Banners
Banners
חבר מביא חבר
עבור לתוכן העמוד