כל מה שרצית לדעת על הנדסת בניין והנדסה אזרחית.


כשהיית ילד חלמת להיות בוב הבנאי? עכשיו זה אפשרי!!
כל מה שרצית לדעת על הנדסת בניין והנדסה אזרחית.
ענף הבניה הולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות ואיתו גם מסלולי הלימוד לתחום.
ניתן לראות יותר ויותר מכללות בכל חלקי הארץ הפותחות שעריהם לסטודנטים החולמים לקחת חלק בתהליך הבנייה- משלב הרעיון ועד לביצוע. כמו בכל תחומי ההנדסה, תוכל לבחור במסלול ההנדסאי הכולל לימודים של שנתיים, ותעודה המאשרת חתימה על מבנים בעלי עד 4 קומות, או במסלול מהנדס הכולל 4 שנות לימוד ובסופם תעודת מהנדס ורישום בפנקס המהנדסים .

היכן לומדים?

הנדסאות בניין נלמדת במכללה למנהל, טכניון, מכללת ספיר, מכללת אורט ברחבי הארץ, מכללת אריאל בשומרון, מכללת תל חי, רופין והמכללה הטכנולוגית באר שבע. הנדסת בניין והנדסה אזרחית לומדים במכללת ספיר, מכללת אריאל בשומרון, מכללת סמי שמעון בנגב, הטכניון ואוניברסיטת בן גוריון.
בחלק ממוסדות הלימוד ניתן לבחור במסלול משולב ללימודי הנדסאי+ BA או הנדסאי+השלמה למהנדס במסלול מקוצר. בוגרי הלימודים המבוקשים ביותר עם תום סיום לימודיהם הינם בוגרי האוניברסיטאות, בעיקר בוגרי הטכניון.

מה בין הנדסה אזרחית והנדסת בניין?

הנדסאים ומהנדסים משתלבים במהלך הקריירה באחד או יותר מתחומי העיסוק השונים.
תחום המגורים הכולל בתוכו בניית שכונות ובתי מגורים צמודי קרקע ורבי קומות, תחום התשתיות הכולל תשתיות מים וביוב, כבישים וגשרים, ותשתיות תקשורת, תחום הבניה הציבורית הכולל בניית בתי חולים, מוסדות לימוד, קניונים ועוד והבנייה התעשייתית הכוללת בניית מפעלים ומבני תעשיה.
ומה עושים עם זה? השמיים הם הגבול!
אם אתה טיפוס יצירתי, שאוהב לשרטט, ליצור ולתכנן מקומך בענף התכנון באחד ממשרדי התכנון השונים. אנשי התכנון הם אלה העורכים את התוכניות, משרטטים את המבנה, אחראיים על הקונסטרוקציה של המבנה כך שיהיה עמיד בפני נזקים, יציב וחזק. לרוב משלימים את התמונה האדריכלים האחריים על עיצובו החיצוני והפנימי של המבנה, כולל חלוקת חללים פנימיים לתאים בעלי שימושים שונים וכן מבואותיו של המבנה, חלונותיו, פתחי המילוט שלו וכ´ו. בתחום התכנון נמצא יותר מהנדסים העוסקים בתכנון ברמתו המקצועית, והנדסאים המתרגמים את התכנון לשרטוטים באמצעות התוכנות השונות.
אם אתה אוהב את ההכנות אך לא את העבודה בשטח- תאום תכנון זה בשבילך. ההערכות לפרוייקט , הכוללת ברובה עבודה אדמיניסטרטיבית של השגת היתרים מהרשויות, הכנת מכרזים לקבלני המשנה ושאר הגורמים ובניית הלו"ז לפרוייקט הבנייה, הינה חלק חשוב ובלתי נפרד ותוכל לקחת חלק בו. אך אם אתה דינאמי, איש שטח, שאוהב להזיז עניינים, מקומך בפיקוח. הנדסאים ובעלי הסמכת "מנהל עבודה" הם אנשי השטח הנמצאים באתר ומוודאים שהכל מתבצע לפי התוכניות. לרוב הם אחראיים על צוותי העובדים ומפקחים על עבודתם, ומתאמים בין הגורמים השונים המצויים בשטח (חשמל, מים ואינסטליציה וכ´ו).
ביצועיסטים, אסרטיביים שחיים את השטח ואוהבים לקדם תהליכים הינם אנשי הביצוע. הנדסאים ומהנדסים מומחים באחד מהתחומים (מגורים, תשתיות, ציבורי ותעשייתי) היוצאים לשטח ואחראיים על הביצוע עצמו, ניהול קבלני המשנה, וניהול אתר הבניה על כל המשמעויות שלו, הם אלה המוציאים את הרעיון לפועל. בהמשך תוכל להתקדם לתפקיד של מנהל פרוייקט ולהוביל תהליך בנייה תוך תאום והנעת הגורמים הרלוונטים מתחילתו ועד סופו. חברות מבצעות וחברות יזמיות מובילות במשק ישמחו לקלוט לשורותיהם הנדסאים ומהנדסים טריים ובעלי ניסיון למגוון תפקידים אלו בשלב הביצוע.
אז איך זה עובד?
היזם , הוא זה היוזם ומוביל את פרויקט הבנייה הוא בעל היכולת הכלכלית לבצעה, ובעל זכות או בעל שליטה במקרקעין שבהם ייבנה המבנה. היזם בוחר את קבלני המשנה שיתכננו ויבצעו את הפרוייקט, ואיתם הוא יוצא לדרך. חשוב לציין כי היזם הוא זה השולט ומוביל את כל התהליך ולכן יש לו זכות דעה ואמירה בכל אחד מהשלבים בדרך. במקרה הזה- בעל המאה הוא בעל הדעה!
אפריקה, מרכז אמריקה, אירופה? רק תבחר!
חברות ישראליות פועלות כל הזמן בשוק העולמי. פרוייקטים של שכונות מגורים, עורקי תקשורת, אתרי נופש ועוד מבוצעות ע"י החברות המובילות בישראל. נוכחותם של הנדסאים ומהנדסים הנכונים לרילוקיישן לאתרים השונים הינה נדרשת בכל החברות העוסקות בדבר, ולכך כמובן נלווים תנאי שכר יפים, מגורים ומחייה, וכמובן- החוויה!
אז מה עכשיו?
ענף הבנייה הינו ענף מוביל המוצא את עצמו פעיל ונדרש גם בימים אלו של מיתון ומשבר כלכלי.
בחירה במסלולי הלימודים השונים הינה השקעה לטווח ארוך, שכן תמיד יצטרכו גשרים, מנהרות, כבישים ובמובן בתי מגורים.   אז איפה את רואה את עצמך? מתכנן את הקניון המסחרי הבא בתל אביב? מנהל את בנייה של כביש אגרה חדש בישראל? מוביל פרוייקט של שכונת מגורים יוקרתית בקסריה? ואולי בכלל מלווה פרוייקט של אתר נופש חדש בקריביים?
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חבר צומחת רוצה להצטרף ?

חיפוש עבודה

אזורים
מקצוע
היקף משרה
דלג על Banners
Banners
חבר מביא חבר
עבור לתוכן העמוד