זומנתם לראיון עבודה? כך תעברו אותו בהצלחה

לפני הכל שימו לב, כיוון שכל תהליך חיפוש עבודה  הוא עבודה בפני עצמה, ערכו רישום מסודר ומדויק של כל החברות אליהן שלחתם קורות חיים, כל החברות שיצרו איתכם קשר וכל החברות שקבעתם איתן תאריך לראיון.

פרטו את כתובתן, מספרי הטלפון, שמות אנשי הקשר ועוד. אין רושם גרוע יותר מאשר לקבוע ראיון ולא להגיע אליו בגלל בלבול או שיכחה, או מאשר לאבד את שם איש הקשר איתו קבעתם. כמו כן, אם אתם משתמשים במספר ערוצים ל-חיפוש עבודה , זיכרו לתעד מי הפנה אתכם ולאן.

קרה אסון ואתם עומדים לאחר לראיון. התקשרו מבעוד מועד לאיש הקשר עימו תאמתם והתנצלו על כך שאתם עומדים לאחר. אם הופנתם לראיון על ידי חברת השמה, בקשו ממנה לעדכן את המראיין.

יש תאוריות רבות בנושא ראיונות עבודה. מאמרים וספרים רבים מפרטים איך להתראיין, מה לעשות מה להגיד ומה לא. הטיפים הבאים הם כאלה הקשורים לתחושות האישיות שלי כמראיינת והם רק קצה קצהו של הקרחון בנושא הזה. כל הכתוב בהמשך נכתב על בסיס מקרים אמיתיים ואינם מתבססים על שום תאוריה מדעית או סטטיסטיקות רחבות היקף.

רושם ראשוני
ישנם כאלה הטוענים שהשניות הראשונות במפגש בין שני אנשים הן החשובות ביותר ומשפיעות על הרושם הכללי שנוצר. לכן, כשאתם מתכוננים לראיון עבודה הקפידו בבקשה על המראה החיצוני שלכם.

זה נשמע ברור מאליו, אך מניסיון, מרואיינים רבים לא שמים לב לפרטים הקטנים. במדינה חמה כמו שלנו, חובה לצאת לראיון מוקדם מספיק בכדי שלא תצטרכו לרוץ ותגיעו לבסוף מזיעים.

שימו לב גם ללבוש – אל תגיעו לראיון בג´ינס, בחצאית קצרצרה, בגופיה צמודה או בכל פריט לבוש אחר שייסב אליו את תשומת הלב של המראיין.

המלצה חמה: לפני הכניסה למשרדי החברה, בידקו עצמכם במראה. מומלץ לוודא שהמראה הכללי שלכם מסודר ונקי, כך ששום דבר לא יתפוס את תשומת ליבו של המראיין והוא יהיה מרוכז במהלך הראיון אך ורק בכישורים ובניסיון שלכם.

דרך אגב, משקפי שמש מניחים בתיק. אין להשאירם על הראש, זה מעיד על חוסר נימוס ולא מכבד את המעמד.

 
נהלו סמול טוק קצר ולעניין
מראיינים רבים פותחים ב"סמול טוק" בתחילת הראיון, שואלים אם מצאתם את הכתובת בקלות וכו´. ענו בחביבות ובקצרה, המראיין לא באמת רוצה לשמוע על כל המכשולים שחוויתם בדרך לראיון. זה לא הזמן להתלונן על בעיות חניה באזור או על מזג האוויר. נהלו שיחה קצרה ולעניין, כי גם היא עשויה להשפיע על הרושם הראשוני שתיצרו בעיני המראיין.

לא הכל כתוב בקורות החיים
עם תחילת הראיון, יבקש מכם המראיין לספר על עצמכם. אסור בתכלית האיסור לענות: "הכל כתוב בקורות החיים". אם יש תשובה אחת שיכולה לעצבן באמת מראיינים, הרי זו התשובה הזו. שהרי, אם כך, לשם מה מתבצע המפגש הזה, אם לא כדי לדון בקורות החיים של המועמד. תשובה כזו איננה לגיטימית כלל.

כמו כן, שימו לב לשפת הגוף שלכם. אל תישענו על שולחנו של המראיין, אל תיכנסו למרחב האישי שלו ובטח ובטח אל תשחקו עם דברים המונחים לו על השולחן. חשוב גם לא להתנדנד בכיסא ולא לשלב ידיים. ולבסוף, אל תנסו לקרוא את הערות שהמראיין כותב אודותיכם. הוא ישים לב לכך.

ענו במדוייק ובהתאם לשאלות המראיין. מראיינים רבים יבחנו את יכולתכם להבחין בין עיקר וטפל, אל תלאו אותם בתשובות ארוכות מידי ובאינפורמציה שאיננה רלוונטית לשאלה ששאלו.

בין שלל החוויות שחוויתי בראיונות, נתקלתי גם במועמדים שהחליטו שעליהם לנהל ולהוביל את ראיון העבודה. אני יודעת שלפעמים זה קשה, אך, תנו למראיין להוביל. אל תקטעו אותו באמצע דבריו ואל תנסו לשנות את הכיוון אליו הוא חותר.

אם נשאלתם מהם החסרונות שלכם - הימנעו מהתשובה: "אני פרפקציוניסט". הרי כולנו יודעים שזה לא בהכרח חיסרון. ענו בצורה כנה לשאלה הזו.

מומלץ לעשות עבודת הכנה בבית, לאתר באינטרנט חומר על החברה בה אתם מתראיינים ולבוא מוכנים עם אינפורמציה על מה החברה עושה, כמה זמן קיימת, כמה עובדים היא מונה ומה המוצרים שהיא מפתחת. הכינו מראש גם שאלות לגבי התפקיד המוצע. כל אלה יעידו על היותכם מסודרים, יסודיים ומעוניינים בתפקיד.

אם נשאלתם לגבי ציפיות השכר שלכם, מוטב שתציינו טווח מצופה ולא מספר ספציפי. זה ייתן למראיין תחושה של גמישות וגם יאפשר לכם טווח פעולה בעתיד אם לא תהיה ברירה ותצטרכו להתפשר על השכר.

לסיום, זיכרו - מראיינים אוהבים מועמדים שאוהבים את המקצוע שלהם. אם אתם אוהבים את מה שאתם עושים - הקרינו זאת. שקפו את זה באינטונציה, במרץ ובהתלהבות. בז´רגון המקצועי של אנשי משאבי האנוש קוראים לזה "ברק בעיניים". אם אתם מעוניינים במשרה, זה הטיפ החשוב ביותר בכדי להשיגה.

בהצלחה!

 
הכותבת היא מנהלת חבר ITR מקבוצת חבר, המתמחה באיתור, גיוס והשמה למגוון קשת התפקידים בשוק ההיי-טק.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חבר צומחת רוצה להצטרף ?

חיפוש עבודה

אזורים
מקצוע
היקף משרה
דלג על Banners
Banners
חבר מביא חבר
עבור לתוכן העמוד