קשה באימונים, קל בקרב: קשיים בתהליך גיוס עובדים

נכון, גיוס עובדים הוא משימה מורכבת ומאתגרת, אבל באמצעות הכנה מוקדמת, קצת תושייה וכלים נכונים, גם אתם תצלחו את התהליך בשלום

גיוס עובדים, כמו שאתם בוודאי יודעים, הוא לא משימה פשוטה בכלל; התהליך מורכב, נשען על המון גורמים בארגון ומביא איתו אתגרים שלפעמים בכלל לא חזינו מראש. בכל זאת ברור שמדובר במשימה שחייבים לבצע, אבל איך עוברים אותה בשלום? אנחנו מאמינים שאם תכירו מראש את הקשיים שתהליך הגיוס צפוי להביא איתו, תוכלו לא רק להתמודד איתם בהצלחה, אלא אפילו להימנע מהם לגמרי.

גיוס בזק

לעיתים קרובות נדרשים ארגונים להליכי גיוס מהירים המוגבלים בזמן, בשאיפה לספק לחברה עובדים נחוצים וחסרים מהר ככל הניתן. הבקשה לגיוס מהיר לא מפחיתה את ציפיית הארגון להשגת מועמדים איכותיים שמתאימים בול לדרישות ואין ספק שגיוסים כאלה מוסיפים אלמנט של לחץ שעלול להשפיע על כמות ואיכות המועמדים למשרות.

חשוב להבין ולדעת מראש שגיוס כזה הוא לא רק חלק מהאתגרים האינהרנטיים לתפקיד של מנהל גיוס, אלא גם מצב בלתי נמנע. בכל זאת, התנהלות מאורגנת מול חברות השמה מקצועיות, יכולה בהחלט לייעל תהליכים.

במקביל מומלץ לנהל תיאום ציפיות מדויק מול מנהלי החברה ומנהלי הגיוס, מפני שגם בגיוס רגיל – ללא אלמנט של זמן קצוב – חפיפה מושלמת בין מועמד לדרישות העבודה היא מצרך נדיר. על מנת למנוע אי הבנות, כדאי להגדיר מראש על אילו תחומים מוכן המעסיק להתפשר כמו גובה השכר, שנות ניסיון או אישיותו של המועמד וכך לוודא שאין ביניכם לבין המנהלים אי הבנות מהותיות בנוגע לטיב המועמדים.

יצירתיות היא שם המשחק

כדי  למצוא מספיק עובדים חדשים, איכותיים ומתאימים, אתם כמנהלי גיוס נדרשים לתכנן ולבנות מערך מקיף של אפיקי גיוס שונים. בעינינו, זה בדיוק הזמן להיות יצירתיים ולעשות שימוש בכל הכלים והאפיקים שעומדים לרשותכם: חברות השמה, מודעות דרושים, שימוש ברשתות חברתיות, ניוזלטרים וכן גיוס בתוך הארגון בעזרת "חבר מביא חבר" – כל האמצעים כשרים בדרך אל המועמדים שאתם חולמים עליהם.

קושי בהתנהלות מול מנהלי החברה

לפעמים קורה שאתם כמנהלי הגיוס משקיעים את מלוא מרצכם בגיוס מועמדים, אבל אז כשמגיע הרגע בו מנהלי החברה נדרשים לתרום את חלקם, אתם נתקלים בחוסר שיתוף פעולה.

לפעמים זה קורה בגלל מחסור בזמן פנוי, חוסר הבנה של המנהל בתהליכי גיוס, או קושי שלו להתמודד עם גיוס עובדים חדשים. לא משנה מה הסיבה, ניתן לפתור אותה בצורה פשוטה: פגישה בארבע עיניים שלכם עם המנהל תאפשר לוודא שהגדרות המשרה מדויקות, לרכך התנגדויות, לתת טיפים והכוונה לשלבי הראיונות ולוודא שכולם משדרים על אותו גל לאורך כל הדרך.

בוררים את המוץ מן התבן

רבות דובר על דור ה-Y ועל הנטייה של בני הדור הזה "לדלג" בין עבודות. המשמעות היא שהמועמדים שמגיעים לראיונות העבודה כיום, מנוסים מאוד בתהליך ורבים מהם עוברים ראיונות עבודה בהצלחה – גם אם בפועל הם כלל לא מתאימים למשרה.

אז מה עושים? מגיעים אל הראיון חדים וממוקדים ומקפידים להצטייד בשאלות יצירתיות ומאוד לא בנאליות שיאפשרו לכם לתהות על קנקנם האמיתי של המועמדים. אל תתביישו לבחון את התגובות של המועמד עד לפרטים הקטנים ביותר, להעמיק בשאלות במקומות שאתם לא בטוחים לגביהם וכמובן, לאמת מראש את נתוני המועמד וליצור קשר עם הממליצים שלו.

בסופו של דבר חשוב שתזכרו שלמרות שתהליך גיוס עובדים הוא תהליך מובנה, כמו כל דבר אחר בחיים – כדאי לצפות לבלתי צפוי. עם קצת יצירתיות ותושייה אין בעיה שלא תצליחו להתמודד איתה, במיוחד בעידן שבו עומדים לרשותכם כל כך הרבה כלים מוצלחים לניהול תהליכי גיוס. בהצלחה!