איך להתכונן לראיון עבודה?

איך להתכונן לראיון עבודה?
בואו נעשה תרגיל קטן:

 

לנו, בתוך הראש, מאוד ברור במה עסקנו, את מי ניהלנו, מי ניהל אותנו, מה היה אופי העבודה, כמה החלטות התבקשנו לקחת ביום, מה היה באחריותינו, מה היה חסר לנו בעבודתינו האחרונה, מדוע עזבנו/הועזבנו, מה גרם לכך. ולעיתים, נדמה כי האדם אשר יושב מולינו, שמחזיק בקורות החיים שלנו, יכול להבין את כל זה- מלקרוא כמה שורות, מאוד מונוטוניות- אשר מתארות את פועלינו בצורה פורמאלית, מתומצתת.

 

המצב איננו כך. עלינו לספר באריכות על עצמינו, לפרט, להסביר, לתת דוגמאות. ויותר מהכל לא לתת למראיין שלנו "לחלוב" מאיתנו מידע. לכן, אני ממליצה בחום, לקחת עט וניר ולכתוב טקסט של ראיון העבודה אשר יתקיים מחר; כך למשל:

 

"שלום, שמי איילת כהן, אני בת 32, מתגוררת בתל אביב מזה כשבע שנים. אני בעלת תואר ראשון בכלכלה ולוגיסטיקה מאוניברסיטת בר אילן. בצבא שירתתי בתור מפעילת האמרים, יצאתי לקורס מכ"ים ולאחר מכן קודמתי להיות סמלת מחלקה. תחתיי שירתו כ35 חיילים. בעבודתי האחרונה עבדתי בתור נציגת שירות לקוחות בחברת ביטוח. טיפלתי בכל מה שקשור במתן מענה מקצועי ללקוחות החברה, טיפול בבקשות, עדכון פרטים, הסדרי גבייה ואף מכירת מוצרים פיננסיים. עבדתי בחברה כשנה וחצי, ועזבתי לפני חודשיים. אני יכולה לספר כי העבודה היתה לי כחוויה טובה מאוד, אשר נגעה למספר תחומים, דרשה מקצועיות, יכולת מולטיטאסקינג, זריזות, דיוק ושירות ברמה גבוהה. החלטתי לעזוב בכדי לתת לעצמי את האופציה לגעת במספר תחומים נוספים, כמו שהחברה שלכם מציעה. שמעתי רבות על החברה שלכם, ודווקא התחומים של איקס, וואי וזד, מאוד מעניינים אותי. אני בטוחה שאוכל להביא מנסיוני האישי ולתרום למערך העבודה, כל זאת בנוסף, כמובן, לרצון שלי ללמוד ולהתפתח כאן".

 

עכשיו, משסיימנו לכתוב על עצמינו, נתחיל בדקלום הטקסט. כן, כן, אני מתכוונת לכל מילה. עימדו מול המראה והקריאו את הטקסט מספר פעמים. בידקו כיצד הדברים נשמעים לכם. האם האינטונציה ברורה, האם אתם מדברים בבטחון, האם שידרתם שכדאי להעסיק אתכם?

 

לאחר מכן, לימדו את הטקסט בע"פ. מה משמעות הדבר? הורדת לחץ! אחת המסוכות הקשות ביותר לעבור במעמד ראיון העבודה, הוא אפקט הלחץ. כמובן, שטבעי לנו להתרגש במעמד זה, אך ראו זאת כ"גלגל הצלה". ברגע שנדקלם תסריט מוכן, ונדע שלפחות חלק (ודי משמעותי) מהראיון- מכוסה. סף הלחץ ירד אוטומטית, והאנרגיה תנותב בחכמה לדברים הפחות צפויים בראיון, כגון: שאלות אישיות, סיבות פיטורין, סימולציות של שירות ומכירה, וכדומה. ותאמינו לי, צריך לשמר את האנרגיה הזו!

 

מדובר למעשה, בעשר שורות, אשר מספרות בצורה תמציתית אך מפורטת, עלינו כמועמדים למשרה. אותן עשר שורות, הן אלו שיבטיחו שינה טובה בלילה שלפני הראיון, וגם את הצלחתינו המלאה.

 

טיפ נוסף, כאשר אתם חושבים יחד עם יועצת ההשמה ב"חבר הון אנושי ", אילו משרות יכולות להתאים לכם, רישמו לכם את פרטי המשרות על דף. חשבו אם את מעוניינים בעבודה זמנית או עבודה קבועה.

 

רישמו מה שהיועצת מספרת לכם על המשרה, על אופי המשרה, מה חשוב לחברה שאליה תתראיינו לשמוע בראיון העבודה, איזה טייפקאסט של אנשים הם אוהבים לראות. ליועצת ההשמה, מידע אשר לא תוכלו למצוא באתר החברה באינטרנט, יש לה קשר ישיר עם אותם גורמים, היא מתנהלת מולם על בסיס יום יומי, אשר מאפשר לה להבין מה חשוב יותר ומה חשוב פחות להבליט בראיון העבודה. לפי המידע הזה, אני ממליצה לבנות את אותו תסריט שתגידו בראיון. כך, לפני שהמראיין יספר לכם על אופי התפקיד, תוכלו לשלוף את התכונות והדגשים כחלק מהניסיון התעסוקתי שלכם. כך, לבטח, תוכלו להרוויח עוד כמה נקודות! חישבו טוב אילו תכונות מאפיינות את התפקיד אליו אתם מועמדים. גם אם ניסיונכם אנו מכיל אותן, אימרו שמה שהיה חסר לכם בעבודה האחרונה הם הדברים שמאפיינים את התפקיד הזה.

 

בהצלחה!

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חבר צומחת רוצה להצטרף ?

חיפוש עבודה

אזורים
מקצוע
היקף משרה
דלג על Banners
Banners
חבר מביא חבר
עבור לתוכן העמוד