חיפוש עבודה 101: המדריך השלם לחיפוש עבודה

26/11/2013
חיפוש עבודה 101: המדריך השלם לחיפוש עבודה (הגדל)

העולם המודרני והגלובאלי מתאפיין בשינויים גדולים בתרבות המערבית, שנבעו בעיקר מכניסתה של רשת האינטרנט, שפועלה השפיע על כל תחום שהוא. הרגלי הצריכה של האדם המודרני השתנו כמו לדוגמא הרגלי צריכת התרבות, סדר היום, התנהגות בין אישית, וכמובן – ההתייחסות אל המושג עבודה.

בעבר היה נהוג שכאשר אדם מגיע לבגרות, הוא מוצא עבודה בתחום כלשהו שהוא מתחבר אליו, וממשיך במקום זה לתקופה של כמה עשורים. גם היום ניתן למצוא אנשים שעובדים באותו מקום שנים ארוכות, אך עם השינויים שנעשו בחברה בעשורים האחרונים, אנשים מוצאים עצמם, שלא כמו הוריהם, קופצים ממקום למקום ומחליפים עבודה בקצב של אחת לכמה שנים ספורות.

הסיבה לכך היא סביר להניח שאפתנות, צורך בשינויים ובהתקדמות, מגוון רחב של אפשרויות ואופציות שקיימות בשוק העבודה ונגישות למידע רחב שעוסק במציאת עבודה. אך יחד עם יתרונות אלו, מתעורר הצורך לעשות סדר בעולם הנרחב ובשיטות הקיימות, ולפעול בדרך הטובה ביותר על מנת למצוא את מה שאתם מחפשים.

מאפיינים כלליים לחיפוש עבודה - יוזמה אישית והתנהלות נכונה

 

אם אתם מרגישים שאתם לא מרוצים ממקום העבודה שלכם, מעוניינים להגדיל את תחום העיסוק ולמצות את עצמכם בצורה טובה יותר ומתגמלת, עומדות בפניכם שתי אפשרויות – להתפטר ולהתחיל בחיפוש העבודה, או להמשיך לעבוד ולחפש עבודה במקביל. לשתי האופציות ישנם יתרונות וחסרונות, ועליכם לבחור את מה שמתאים לכם, מתוך היכרות עם האופי וההתנהגות שלכם.

יש לקחת בחשבון כי חיפוש משרה מתאימה לכם, שקול לעבודה במשרה מלאה, ועליכם לדאוג להיות עם יד על הדופק בכל רגע נתון. באמצעות השיטות השונות, עליכם להפיץ את הבשורה שאתם מחפשים עבודה, לעצב ולשלוח קורות חיים, להיות זמינים לשיחות נכנסות ומיילים וכמובן, לפנות זמן עבור קיום ראיונות עבודה. בפוסט הבא אפשר לראות דוגמאות ל-45 קורות חיים יצירתיים במיוחד שתופסים את תשומת הלב.

כמו כן, בגלל ההיצע הרחב שקיים בשוק, המשרות המוצעות לא תמיד יהיו עניין ברור ומוחלט ויש צורך לדעת לאזן בין התמקדות בתחום ובמשרה הרלוונטיים, לבין הרחבה של התפקיד בו אתם מעוניינים. ללא איזון שכזה, אתם יכולים למצוא עצמכם בקלות, מוצפים בפניות ושיחות טלפון שמקדמות אתכם עבור משרות לא מתאימות, מה שיקשה עליכם למצוא את המשרה המבוקשת ויאריך את התהליך.

השיטות למציאת עבודה הן רבות וכוללות כמעט כל היבט בשגרת החיים שלכם, בין אם מדובר ברשת האינטרנט, ביצירת קשרים אישיים, בעיצוב קורות החיים שלכם או במוסדות שונים המספקים שירותים שיכולים לעזור לכם.

מודעות דרושים בעיתונים? עדיין קיים ובעל יתרונות

 

סביר להניח שאם אתם מחפשים עבודה, לא טרחתם להסתכל במודעות הדרושים בעיתון, אך כמו בכל דבר יש יתרונות בחזרה אל הבסיס. גם אם אתם לא מרבים לרכוש עיתונים או לאסוף מקומונים אל ביתכם, כאשר אתם מחפשים עבודה, עליכם לנקוט בכל האמצעים והשיטות, על מנת לא להחמיץ הזדמנויות.

למודעות הדרושים ישנם שני יתרונות עיקריים, הראשון קשור למיקום הגיאוגרפי שלכם ולחיפוש עבודות מתאימות ממש סמוך לאזור מגוריכם. באופן זה תוכלו לאסוף את המקומון הקרוב ושם סביר להניח שתמצאו עבודה סמוכה אליכם, במיוחד אם אתם מחפשים עבודות כלליות. היתרון השני עוסק בחברות ממשלתיות ובגופים ציבוריים, שנוטים לפרסם מודעות דרושים בעיתונים הגדולים, ואם זה הכיוון שלכם, יכול מאוד להיות שתמצאו שם משרה מתאימה.

מוסדות לימודים – מיקוד והתמקצעות

 

דרך נוספת למציאת עבודה מתאימה היא חיפוש המשרה דרך מוסד הלימודים בו למדתם או דרך מוסד לימודים שעוסק במה שאתם מעוניינים בו. ישנם הרבה רכזי גיוס אשר בין היתר, פונים למוסדות לימודים ומבקשים מהם להפיץ דרישות למשרות שונות. מוסד הלימודים יכול לתלות את מודעות הדרושים ההלו באמצע המסדרון, או להפיץ את המשרה דרך המיילים של הבוגרים.

היתרון הגדול של שיטה זו הוא ההתמקדות בתחום המקצוע שבחרתם, והקדימות שלכם כבוגרי המוסד. בנוסף, חברות רבות במשק הפונות למוסדות לימודים, מודעות לכך שלבוגרים יש ניסיון מינימאלי ולכן, אם אתם מעוניינים להשתלב במקצוע שלכם אבל אין לכם ניסיון, חיפוש עבודה דרך מוסד הלימודים יהיה בחירה מצוינת עבורכם.

אינטרנט – מגוון רחב ואינסופי

 

חיפוש עבודה דרך האינטרנט מהווה את השיטה הפופולארית ביותר, אך לא ניתן להגדירה כשיטה אחת, משום שחיפוש עבודה דרך הרשת מתחלק למגוון שיטות ודרכי פעולה. האמצעים העיקריים שיש לרשת להציע למחפש העבודה, הם אתרים המיודעים לכך, ונטוורקינג דרך רשתות חברתיות.

האתרים המיועדים לחיפוש עבודה ברשת הם רבים ושונים במהותם אחד מהשני. האתרים הפופולאריים לחיפוש עבודה יכילו למעשה את כל התחומים הקיימים, בין אם מדובר בעבודה סוציאלית או בהנדסת חשמל, ויאפשרו חיפוש בשילוב פרמטרים שונים, כמו מיקום מועדף, היקף משרה ועוד.

מלבד האתרים הכלליים, ניתן למצוא ברשת אתרי דרושים שמיועדים לתחום ספציפי, כמו אתרים לפרילנסרים, או אתרי דרושים להייטק, למקצועות העיצוב וכדומה. באופן זה גם תוכלו למצוא פורומים שונים שמפרסמים משרות, או שנותנים לכם את האפשרות להפיץ את הבשורה שאתם מחפשים עבודה.

הסוג השלישי של האתרים, שייך אל חברות ההשמה ומאפשר לכם להכניס למאגר שלהם את קורות החיים שלכם, את ההעדפות שלכם או לחלופין, להיחשף למשרות חמות ומאתגרות וליידע את חברת ההשמה שאתם מעוניינים בכך.

יצרית קשרים אישיים דרך הרשת

 

יצירת קשרים בכל תחום שהוא יכולה מאוד לעזור לכם, במיוחד כאשר מדובר על חיפוש עבודה. המלצה של אדם קרוב, או פנייה אישית למעסיק בדרך עקיפה, יכולה לקדם אתכם מאוד ולהעניק לכם קדימות ובידול. ישנן כמה שיטות ליצירת קשרים כאלו, והמרכזית שבהם היא רשת האינטרנט.

מלבד האתרים לחיפוש עבודה, האינטרנט מאפשר לכם לבנות רשת של קשרים ובאמצעות נטוורקינג להרחיב את המגעים שלכם עם אנשים רלוונטיים, מה שיקדם אתכם ויעניק לכם ביטחון במציאת עבודה חדשה. ישנן מספר אפליקציות כמו smartr inbox שיאפשרו לכם לסקור את אנשי הקשר דרך רשתות חברתיות והמייל שלכם, וליצור עבורכם מאגר של אנשים היכולים לסייע לכם בתהליך.

רשתות חברתיות שונות כמו פייסבוק וטוויטר מאפשרות לכם לידע את החברים שלכם, שאתם מחפשים עבודה או מאפשר לכם להיכנס לקבוצות המפרסמות הצעות עבודה בתחום שלכם. בעבר כתבנו מאמר מקיף על חיפוש עבודה בפייסבוק ממנו מומלץ להתחיל. כמו כן, מומלץ מאד להצטרף לרשת החברתית לינקדאין, שמהותה הוא חיבור ויצירת קשרים מבוססים היבט מקצועי.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חבר צומחת רוצה להצטרף ?

חיפוש עבודה

אזורים
מקצוע
היקף משרה
דלג על Banners
Banners
חבר מביא חבר
עבור לתוכן העמוד