חברת השמה מול חברת כוח אדם

28/05/2014
חברת השמה מול חברת כוח אדם

אנשים רבים רואים בחברות כוח אדם וחברות השמה כשני גלגולים שונים של חברות המתווכות בין עובדים למעסיקים פוטנציאלים, כשהמונח "השמה" הוא למעשה ניסוח מודרני ומעודן יותר, אך האמת היא כי קיימים מספר הבדלים משמעותיים ביניהן שחשוב לכל מועמד פוטנציאל בלי קשר לתחום בו הוא מעוניין להיות מועסק לעמוד על טיבם.

 

יחסי עובד מעביד

חברת השמה היא למעשה מתווכת בין מועמדים ובין חברות, כאשר מרגע הקבלה למשרה, קיים בין החברה לביניהם יחסי עובד מעביד. חברת ההשמה אינה יכולה לגבות כסף מן המועמד והיא מקבל את התשלום מהמעסיקה החדשה, כשהתשלום עומד לרוב על גובה משכורת אחת.

לעומת זאת, בחברות כוח אדם, מתקיימים יחסי עובד מעביד בין חברת כוח האדם עצמה למועמד במשך מספר חודשים, כאשר לאחר מכן הוא עשוי להיקלט בחברה המעסיקה כעובד מן המניין. עם זאת מקורו של הכסף הוא בחברה המעסיקה בתוספת עמלה.

 

מי משתמש בשירותיהן של חברות כוח אדם ומי בחברות השמה?

לכאורה אין הרבה יתרונות לחברות כוח אדם, אך חשוב לזכור כי הן משמשות את מי שמחפש עבודה זמנית ואינו מעוניין להתחייב למעסיק אחד או את מי שאין לו את היכולת לעבוד בעבודה מקצועית ולכן הוא מוכן לעבוד גם בעבודות שאינן מקצועיות.

בהקשר הזה, יש לציין כי מי שעובד באמצעות חברות כוח אדם, נקרא לעיתים גם "עובד קבלן", כאשר הכוונה היא שהוא אינו נהנה מקביעות ולכן השכר שלו נמוך באופן משמעותי משל העובדים הקבועים. הכנסת אמנם חוקקה חוק שמעניק קביעות למי שמעוסק יותר מתשעה חודשים באותה החברה דרך חברת כוח אדם, אך הוראת החוק אינה כוללת עובדים בתפקידי מחשוב.

בנוסף לזאת, החוק מכיר בנפרד ב -"עובדי שירותים" שמספקים שירותי כמו ניקיון, שמירה ואבטחה ואינם מועסקים ישירות בחברה עבורה ניתן השירות, החל מחודש מרץ 2014, עובדים אלו מקבלים תוספת הכנסה בגובה מספר מאות שקלים בהתאם לתפקידם.  

 

מיקור חוץ

אם עד עכשיו דיברנו על שני סוגים עיקריים של מועמדים, כעת נוסיף גורם שלישי למשוואה - חברות מיקור חוץ. חברות מיקור חוץ דומות לחברות כוח האדם, אך מכיוון שהן עוסקות גם בתיווך מקצועי כמו העברת משימות מן החברה המעסיקה וניהול פרויקטים, הרי שהן יכולות לעבוד גם בתחומים מקצועיים ובעיקר בתחום ההיי - טק.


הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חבר צומחת רוצה להצטרף ?

חיפוש עבודה

אזורים
מקצוע
היקף משרה
דלג על Banners
Banners
חבר מביא חבר
עבור לתוכן העמוד