טכניקות שכנוע שימושיות לראיון עבודה

17/06/2014
שכנוע בראיון עבודה

כמעט כל מי שנכנס לשוק העבודה הישראלי והתנסה לפחות בריאיון עבודה אחד בחייו, בוודאי מכיר את אותה תחושה מרירה שמרגישים ברגע שמבינים שלמרות שיש לנו קורות חיים העומדים בדרישות, המעמד המלחיץ והמראיין הסמכותי הן מסוכות משמעותיות שיש לעבור. למרבה המזל, באמצעות מספר טכניקות שכנוע פשוטות, תוכלו להגדיל באופן ניכר את הסיכוי שדווקא אתם תתקבלו למשרה המיוחלת.

צרו תרחיש שבו אתם כבר עובדים בחברה

נסו להגיע למצב בו אתם אלו שלמעשה מראיינים את המראיין בנוגע להעסקה לחברה או כיצד נראה שבוע עבודה טיפוסי. רוב המראיינים משאירים לכם זמן לשאלות, וזוהי הזדמנות פז שהרבה מאוד מועמדים לא מנצלים כראוי מתוך מחשבה שהם ייתפסו כחטטנים מדי. למען האמת, ככל שתשאלו יותר שאלות המתארות תרחיש אפשרי בו אתם כבר מועסקים בחברה ותבררו פרטים על החברה עצמה, כך תוכלו ליצור מעין גשר אל תת המודע של המראיין ולרכך אותו. הראו שאתם כבר שולטים בעניינים ומוכנים לקפוץ כמו דג למים ולהתחיל לעבוד...

לחילופין, אתם יכולים ליצור תרחיש מעט שונה ולתת למראיין להבין בצורה ברורה שאתם מחפשים עבודה בחברות אחרות במקביל ויש עוד מעסיקים שמאוד מעוניינים בכם, כך שאם הוא מתלבט ביניכם לבין מועמד נוסף (במיוחד בראיונות המתקדמים יותר), הוא עשוי לחשוש שמה תחמקו לו בין האצבעות.

התמקדו בעתיד, לא רק בעבר

אחת השאלות האהובות ביותר על מראיינים היא "היכן אתה רואה את עצמך בעוד 5 או 10 שנים", בעוד לנו בתור מרואיינים יש דווקא נטייה הפוכה להתמקד בהווה או בעבר ולהפגין את הידע המקצועי והניסיון שצברנו במהלך השנים. בשוק העבודה הדינאמי של היום ובעיקר בחברות טכנולוגיות, זו עשויה להיות טעות מכיוון שרוב המעסיקים רוצים להיות צעד אחד לפני המתחרים ולא להסתכל לאחור...

לכן, אפילו אם לא נשאלתם את השאלה הזו ישירות, תארו למראיין מהו החזון שלכם לגבי החברה, מה אתם יכולים לתת לה לטווח הארוך שאף מרואיין אחר לא יכול לעשות. כמובן שלפני כן מומלץ לעשות תחקיר מקיף עליה ולהיות עם שתי רגליים על הקרקע, אבל אתם בהחלט לא צריכים לפחד למתוח את גבולות הדמיון שלכם לשם זאת.

ערכו סימולציות

עשו רשימה של כל השאלות האפשרויות שאתם עשויים להישאל והתשובות הטובות ביותר אותן תוכלו לתת. לאחר מכן ערכו סימולציה בעזרת חבר או מכר שעובד בחברת השמה  שאתם יודעים שלא ירחמו עליכם או ינסו להיות רכים אתכם... כך תוכלו להיות מוכנים לרוב התרחישים הצפויים, גם הפחות נעימים שביניהם.

הקדשה של 5-6 שעות לריאיון עבודה אחד בלבד אולי נשמעת מעט מוגזמת, אבל מבחינה כלכלית,  זו עשויה להיות אחת מן ההשקעות הטובות ביותר שתעשו במהלך הקריירה שלכם. כמו כן, במשרות הבכירות יותר יש לרוב מספר ראיונות רצופים, כך שעם הזמן תוכלו להתמקד יותר ומשך הזמן שייקח לכם להתכונן לריאיון הבא יפחת בצורה משמעותית.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חבר צומחת רוצה להצטרף ?

חיפוש עבודה

אזורים
מקצוע
היקף משרה
דלג על Banners
Banners
חבר מביא חבר
עבור לתוכן העמוד